Hööveldatud laud

Hööveldatud laud saunaehituses: millist puitu valida ja kuidas seda õigesti hooldada

Kvaliteetse saematerjali valimine on saunaehituse juures üks esimesi samme. Hästi valitud puitmaterjal pakub silmailu, aga ka kindlustunnet, et saun peab vastu palju aastaid.

Kui sind ootab ees saunaehitus, oled jõudnud õigesse kohta. 

Anname sulle põhjaliku ülevaate, mida hööveldatud laudade valimisel silmas pidada ja kuidas oma vastvalminud sauna õigesti hooldada. 

Hööveldatud laud: kuidas ära tunda kvaliteeti?

Ilmselt ei pea rõhutama, miks kvaliteetne höövelmaterjal saunaehituses oluline on. Küll aga tasub teada, kuidas kvaliteetset saematerjali ära tunda.

Üks põhilisi viise, kuidas kvaliteetsel ja mittekvaliteetsel höövelmaterjalil vahet teha, on vaadata selle välimust. Hästi hööveldatud puidul säilib loomulikult kaunis muster ja igale puuliigile omane tekstuur.
Hööveldatud laud on kvaliteedis määrava tähtsusega puidu ettevalmistamisega seotud protseduurid – kuivatamine, sorteerimine ja hööveldamine. Võib põhjustada deformatsioone ja pragunemist.

  • Sorteerimise käigus valitakse välja parimate visuaalsete ja tehniliste omadustega toormaterjalid, mis tagavad kogu sauna sisekujunduses ühtlase kvaliteedi.
  • Hööveldamise käigus saab puitmaterjal oma tulevase välimuse. Hööveldaja meisterlikkusest sõltub, kuidas jäävad välja paistma puidu mustrid ja struktuur ning kui sile on töödeldud laua pind.

Millise puitmaterjali kasuks otsustada?

Sauna jaoks höövelmaterjali valides mõtle läbi oma eelarve ja maitse-eelistused. Hööveldatud laua valikust sõltub, milline sinu saun välja nägema hakkab ja millist meeleolu see sulle järgnevatel aastakümnetel loob.

Kas armastad näiteks pehmemate joontega ja mahedates toonides sauna või hoopis konkreetset ja põhjamaiselt heledat? 

Need on küsimused, millele tuleb enne höövelmaterjali valimist mõelda. Sest on ju saun koht, kuhu oma kalleid sõpru leili viskama kutsuda või kus koos pereliikmetega mõnusasti aega veeta – seal lihtsalt peab mugav ja hea olla olema.

Samal ajal tuleb meeles pidada, et saunamaterjaliks ei sobi iga puu. Kuumades tingimustes on oluline, et puit ei ajaks vaiku ega läheks istumise all liialt tuliseks. Samuti ei tohi kvaliteetne saunamaterjal välja ajada pinde.

Meie soovitame kolme erinevat hööveldatud lauda, mida meie kõige enam hindame: haab, lepp ja termohaab.

Haab

Haab on saunaehituses väga populaarne. Selle hele värvus ja sile tekstuur annavad saunale puhta ja helge välimuse. Ka haavapuu mahe lõhn on paljudele meeltmööda – see annab saunale mõnusalt rahustava aroomi.

Korralikult kuivanud ja hästi hööveldatud haab on kõva ja tugev ega tekita pindu. Lisaks on haavapuust tehtud höövelmaterjali lihtne töödelda, andes sauna ja sauna eesruumi kujundamisel kõvasti mänguruumi.

Saunas räägib haava kasuks veel üks asjaolu. See ei juhi nii hästi soojust nagu paljud teised puuliigid ja sellepärast sobib see hästi lavamaterjaliks.

Haava kahjuks räägib aga see, et see pole lagunemisele nii vastupidav kui paljud teised puuliigid. Seega vajab haab kahjustuste vältimiseks kindlasti korralikku ja õigeaegset hooldust. 

Saunamaterjalide hooldamisest räägime allpool lähemalt.

Termohaab

Termohaab on saunaehituses samuti väga kõrgelt hinnatud materjal. Tavalisest haavapuust eristab termohaaba kuumtöötlemise protsess, mille käigus muutub puit tugevamaks ja väändumiskindlamaks. 

Lisaks peab kuumtöödeldud materjal kuumusele paremini vastu ning on hallitus- ja niiskuskindlam. Kuumtöötlus annab puidule ka erilisema ja tumedama värvi.

Lepp

Saunade ehitamisel kasutatakse sageli ka leppa. Lepp on heleda, natuke punaka värvusega ja sarnaneb välimuselt haavapuule. 

Lepp on saunamaterjalina vetthülgav, tugev ja vastupidav, püsides kaua värskena. Tema plussid on ka vaigu puudumine ja sarnaselt haavale halb soojusjuhtivus – kuumas saunas on selle peal mugav istuda.

Miinuseks võib pidada seda, et lepa välimus võib teiste puiduliikidega võrreldes olla vähem eristuv.

Millest sõltub puitmaterjali hind?

Saematerjali hinda võib aastast aastasse kõikuda ja seda mõjutavad väga erinevad tegurid – turutingimused, tarneahelad, pakkumise ja nõudluse dünaamikad ning muude majanduslike tegurite kokkulangevused. 

Kui nõudlus saematerjali järele on suur ja pakkumine piiratud, kipuvad hinnad tõusma. Seevastu kui saematerjali tootlus on suur ja nõudlus väike, hinnad mõistagi langevad.

Nii juhtuski 2022. aastal Eestis, kui saematerjalide turuhinnad ootamatult kuni viiendiku võrra kukkusid. Langust põhjustasid puidufirmade suured laovarud ja tarbimise vähenemine.

Seega ei sõltu materjali hind alati selle kvaliteedist.

Millistes mõõtudes laudu valida?

Saunalaudade mõõtmete valimisel tuleks arvesse võtta oma disainieelistusi ja saunaruumi suurust.

Laudade laius mõjutab suuresti sauna üldist välimust. Laiemad lauad loovad kaasaegsema ja avarama ning kitsamad lauad seevastu traditsioonilise või maalähedasema ilme. 

Lisaks võimaldavad erinevates mõõtudes hööveldatud lauad luua erinevaid mustreid. Lühemate laudadega saab tekitada näiteks pilkupüüdvaid diagonaale või klassikalist kalasaba mustrit.

Kindlasti tuleb saunalaudu paigaldades pöörata tähelepanu laudade vahekaugusele. Õige kaugus võimaldab nõuetekohast ventilatsiooni ja aitab vältida niiskuse kogunemist höövellaudade alla ja vahele ning hallituse tekkimist.

Kui tihti ja kuidas sauna hooldada?

Selleks, et sinu saun sind auväärselt teeniks ja aastaid töökorras püsiks, vajab see vähemalt korra aastas põhjalikku hooldust. 

Hooldada võib erinevate vahade, lakkide ja õlidega, sõltuvalt sellest, millist tulemust sa soovid. Vahad tagavad naturaalse ja sooja viimistluse, lakid loovad sileda ja kaitstud pinna ning õlid rõhutavad puidu looduslikku ilu.

Just lava ja seinad on need pinnad, mis kipuvad kõige enam määrduma ja painduma, seega tasub nende korrashoiule rohkem rõhku panna.

Lisaks iga-aastasele hooldusele võiks sauna korrastada ka peale igat kasutuskorda. Nii kindlustad oma sauna korrashoiu ka hoolduste vahelisel ajal.

Sauna igapäevaseks hoolduseks:

  • loputa määrdunud kohad veega, et saun protseduurijääkidest (õlidest, sooladest, mudast, viha lehtedest) puhtaks pesta;
  • kuivata pinnad niiske lapiga;
  • õhuta sauna, et sinna ei tekiks üleliigset niiskust.

Sauna jaoks hooldusvahendeid valides eelista alati professionaalseid tooteid, mis sobivad sinu sauna höövelmaterjali tüübiga. Kindlasti küsi vahenditega tutvudes nõu oma ala spetsialistidelt. Mõned tooted võivad vajada ka enne protseduuri sauna eraldi ettevalmistamist, näiteks korralikult puhtaks pesemist.

Igapäevast puhastust tehes ära kindlasti kasuta tugevaid kemikaale, mis pindu kahjustada võiksid või sissehingamisel kahjulikud on. Eelista alati pigem puhast vett või saunapoest ostetud tooteid.

Lisaks tasub sauna ehitades muretseda endale korralik niiskusemõõtja. Liiga niiskes saunas hakkab puit riknema ja hallitusseened vohama. See võib ühel hetkel päädida sauna kasutuskõlbmatuks muutumisega või halvimal juhul isegi sauna kasutajate terviseprobleemidega. 

Väärt saunakogemuse tagavad hästi valitud saunamaterjalid 

Loodame, et see ülevaade andis sulle teadmise, mille järgi sauna puitmaterjale ja hööveldatud laudu valida, nende kvaliteeti hinnata ja kuidas oma uhiuut sauna õigesti hooldada.

Pea siis meeles, et kvaliteetne hööveldatud laud on efektse ja vastupidava sauna ehitamise alustala. Ja et oma uhket sauna töökorras ning kaunina hoida, tuleb kinni pidada ka õigest hooldusrutiinist.

Nõnda saad saunast tulenevat rõõmu ja muid tervislikke kasusid nautida veel kaua.

Kui sul tekib höövelmaterjalidega seoses lisaküsimusi, kirjuta või helista meile julgelt. Oleme puiduala asjatundjad ja aitame sind parima meelega.

Soovime sulle mõnusaid saunaelamusi!

Tee saunamaterjali valik siin

Scroll to Top