Suurte ja raskete saadetiste logistikas kasutatakse nõuetele vastavaid kaubaaluseid, mis tagavad, et kaup jõuaks kohale kiiresti, tervelt ja turvaliselt. Lokuta saekaatrist Raplamaalt Kehtna vallas on 2000 aastate algusest toodetud sauna höövelmaterjali. Kümme aastat hiljem ehk aastal 2010 hakati tootma kvaliteetseid puidust kaubaaluseid.
Kaubaalused on aidanud läbi ajaloo efektiivsemalt tööd teha
Kaubaalused on logistikas asendamatud, kuid vähe teatakse, et nende ajalugu ulatub tagasi juba iidsete egiptlasteni, kes juba tol ajal kasutasid lihtsamaid puitplaate, mille peal hoiti ja transporditi kaupa. Sellised euroalused, mida meie kasutame, arendati välja kahveltõstuki jaoks.

Kaubaalused patendeeriti esmakordselt 1924. aastal Howard T. Hallowelli poolt.
Vajadus kaubaaluste järele sai meeletu hoo sisse II maailmasõja ajal, et efektiivsemalt relvi transportida. Tänapäeval on euroaluste kasutamine paljudes valdkondades asendamatu – pea kõige tarnimiseks on vaja just aluseid.
Miks kaubaaluseid kasutatakse?
Kaubaalused muudavad kauba peale- ja mahalaadimise töö efektiivseks. Kuna neid saab tõsta kahvelsõidukitega, hoiavad need märkimisväärselt kokku inimtööjõudu ja kiirendavad protsessi.
Kaubaalused on kauba transportimiseks ja ladustamiseks mõeldud kindlates mõõtudes alus. Need aitavad ruumi veokites, ladudes, laoplatsidel maksimaalselt ära kasutada ja paremini inventuuri pidada.
Lisaks kaitsevad kaubaalused kaupa, ega lase sobimatu pinnaga kokku puutuda, vältides niiskuse või mustusega kokkupuudet. Näiteks üldehitusmaterjali tootmisel ei ole niivõrd oluline, et kaubaalus oleks kuiv, küll aga on see tähtis toiduainetööstustes ja kohtades, kus kaup kindlasti niiskust saada ei tohi. Lokuta kaatrist on selliste kaupade tarvis võimalik tellida eraldi kuivatatud kaubaalused. Siiski tuleks veenduda, et kaup on alusel fikseeritud ja õrnemate saadetiste puhul ka väliste mõjude eest kaitstud. Tavapäraselt kasutatakse aluste pakendamisel kiletamise meetodit.
Kuidas kaubaalust valida?
Tihti on kaubaalused standardsetes mõõtudes, et transportimine ja ruumikasutus oleks lihtsam.
Lokuta kaater pakub kohe olemas aluseid mõõtudes:
- 400*600
- 600*800 (standardne ½ euroalus)
- 800*1000
- 800*1200 (standardne euroalus)
- 800*1500
Küll aga on kaupu erinevaid ja standardsed kaubaalused ei pruugi kõigele sobida. Näiteks võib olla alusele pandud toode liiga pikk või liiga raske. Siis on võimalik tellida kaubaalus vastavalt enda mõõtudele.
Kõige olulisem on kaubaaluse valikul materjal.
Peamiselt kasutatakse puidust kaubaaluseid, mis on kuluefektiivsed, laialt saadaval ja mida saab kergelt vajadusel parandada.
Aga kasutatakse ka plastik- või metallaluseid, mis üldiselt on kallimad ja mitte nii eelistatud.
Kuidas ära tunda head kaubaalust?
Võib öelda, et hea alus on tehtud korralikust kuivatatud saematerjalist.
Kaubaaluse valikul peaks kindlasti silmas pidama kogust ja aluse mõõte nagu pikkus, laius ja kõrgus.
Valides on oluline meeles pidada, mis on kaubaaluse raskustaluvus. Kui on tegu väga raske kaubaga, võib juhtuda, et on vaja eritellimusel kaubaaluseid, mida saab tellida Lokuta saekaatrist.
Tasub ka läbi mõelda, kui kvaliteetset lauda tarvis on, mis võiks olla laua paksus ja laius, klotsi suurus ning kas on vaja HT (kuumtöötluse) märgitust, mille litsents Lokuta kaatril on olemas. Viimane on oluline, et ära hoida ohtlike taimekahjustajate sisse toomist ja levimist ja seda on vaja näiteks neil, kes väljapoole Euroopat kaupa tarnivad.
Kaubaaluse hind kujuneb eelkõige vastavalt materjali kvaliteedile ja kogusele, mis kulub ühe aluse valmistamiseks. Sellele lisanduvad ka transport, naelad ja tööraha.
Kuidas kaubaaluseid taaskasutada?
Euroalused on valdavalt tehtud puidust, mis on taaskasutatav materjal.
Suuremat osa kaubaaluseid saab reeglina korduvkasutada, aga mitmel kasutuskorral vajavad need tihtipeale remonti. Kas on vaja vahetada mõni laud või lüüa nael kuskile lisaks. Tihti aga pole sellel lihtsalt mõtet, sest kaubaalused on soodsad ja kergelt kättesaadavad.
See aga ei tähenda, et kasutatud euroalused ära peaks viskama. Väga levinud on kasutada alust pärast eluiga küttematerjalina. Korstnapühkijad siiski hoiatavad, et selleks peaks vältima selliseid aluseid, mis on töödeldud puidukaitsevahenditega. Hästi sobivad kütteks aga HT märgisega alused, mis on töödeldud kuumutamistehnoloogiaga.
Palju kasutatakse euroaluseid ka ehituses ja DIY (DIY lüh (inglise do it yourself) ⇒ ise tehtud, ise kokkupandav; isetegemine, käsitsivalmistamine) projektides. Kasutatud alustest saab käteosavam kasutaja ehitada näiteks terrassile isikupärase mööbli, mis oma hinna ja vastupidavuse poolest teeb ilmselt silmad ette nii mõnelegi poekomplektile. Võimalusi on piiramatult, vaata ideid Pinterestist 150 erinevat viisi, kuidas kaubaalustest põnevaid koduprojekte teha.